Strona główna
Prawo
Tutaj jesteś

Zasady postępowania administracyjnego

25 września, 2019

Ogólne zasady postępowania administracyjnego nie są tylko szczytnymi hasłami czy też postulatami, ale stanowią prawne wytyczne, które muszą być przestrzegane przez organy administracji publicznej w toku prowadzonego przez nie postępowania.

Wyróżniamy 13 zasad postępowania administracyjnego

  1. ZASADA PRAWORZĄDNOŚCI (LEGALNOŚCI) – jest naczelną zasadą wynikającą z konstytucji RP i oznacza, że organy administracji publicznej działają zgodnie z prawem.
  2. ZASADA PRAWDY OBIEKTYWNEJ – nakłada na organy administracji publicznej obowiązek dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego z prawem.
  3. ZASADA UWZGLĘDNIANIA INTERESU PUBLICZNEGO I SŁUSZNEGO INTERESU OBYWATELI – oznacza, że organ w przypadku wystąpienia uznania administracyjnego powinien sprawę rozpatrzyć na korzyść strony, jeżeli nie jest to sprzeczne z interesem społecznym.
  4. ZASADA POGŁĘBIANIA ZAUFANIA OBYWATELI DO ORGANÓW PAŃSTWA – połączona jest ona ściśle z zasadą praworządności, oznacza, że organy administracji publicznej prowadzą postępowanie w taki sposób, aby stwarzać wiarygodność i budzić zaufanie obywateli.
  5. ZASADA INFORMOWANIA STRON – obowiązek udzielania informacji faktycznej i prawnej stronom, aby nie poniosły szkody na skutek nieznajomości prawa.
  6. ZASADA CZYNNEGO UDZIAŁU STRONY – oznacza, że strona ma prawo do udziału w każdej podejmowanej w jej sprawie czynności, a także prawo wglądu do akt sprawy na każdym etapie postępowania. Nieprzestrzeganie tej zasady przez organy administracji publicznej skutkuje wadliwością postępowania administracyjnego.
  7. ZASADA PRZEKONYWANIA – organy administracji publicznej podejmują wszelkie czynności do dokładnego wyjaśnienia stronom przesłanek, którymi kierują się w podejmowanych czynnościach.
  8. ZASADA SZYBKOŚCI I PROSTOTY – sprawy załatwiane są bez zbędnej zwłoki, w przypadku kiedy sprawa wymaga zebrania materiału dowodowego do miesiąca, natomiast w sprawach szczególnie skomplikowanych do 2 miesięcy.
  9. ZASADA UGODOWEGO ZAŁATWIANIA SPRAW – w sprawach o spornych interesach, strony mogą zawrzeć ugodę, a organy administracji publicznej powinny podejmować czynności skłaniające strony do jej zawarcia.
  10. ZASADA PISEMNOŚCI – wszystko na piśmie.
  11. ZASADA DWUINSTANCYJNOŚCI – oznacza, że można się odwołać.
  12. ZASADA TRWAŁOŚCI DECYZJI OSTATECZNYCH – decyzja administracja ma moc, dopóki nie zostanie zmieniona lub uchylona nową decyzją.
  13. ZASADA SĄDOWEJ KONTROLI DECYZJI ADMINISTRACYJNEJ – oznacza, że decyzja ma moc.

admin

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

5 Kroków do Zgodności z Ustawą o Sygnalistach
podział majątku po rozwodzie
co to jest intercyza

Jesteś zainteresowany reklamą?

co to jest intercyza