Każdy z nas może się znaleźć w jednej z trzech sytuacji finansowych.
Poziom “zero”, to dzień w którym po wypłacie kończą nam się pieniądze. W portfelu nie zostaje nam nic co możemy zaoszczędzić, lecz także nie popadamy w długi, dzięki czemu nie jesteśmy na minusie.
Odkładanie pieniędzy
Sporo ludzi jest w takiej sytuacji, niezależnie od wysokości swojego miesięcznego wynagrodzenia, wciąż pozostają zadłużeni.
Jeżeli z tego co uda nam się zarobić damy radę odłożyć jakąś kwotę pieniędzy, to nasz osobisty sukces, ponieważ dzięki temu nasza sytuacja finansowa ulegnie poprawie.
Niestety niektórzy z nas co miesiąc wychodzą na minus. Tacy ludzie wydają więcej pieniędzy niż zarabiają, tracą trzeźwą ocenę co do tego, jak sobie poradzić. Ratują się wówczas różnego rodzaju pożyczkami. Wówczas sytuacja finansowa takich osób się pogarsza.
Co możemy zrobić, aby przestać tonąć w długach?
Zawsze trzeba pamiętać o tym, że każda pożyczka zawiera kapitał oraz odsetki do spłaty.
Jedną ważną sentencją, jaką należy zapamiętać jest to, że aby wyjść ze swoich długów musimy przestać tworzyć kolejne.
Każda kolejna pożyczka, to ciężko zarobione przez nas pieniądze, które bank nam po prostu zabiera.
Zapiszmy sobie wszystkie długi, które mamy. Zsumujmy je i zróbmy porównanie, ile co miesiąc musimy wydać na nasze długi, a ile faktycznie zarabiamy w ciągu danego miesiąca.
Zabezpieczajmy nasze wydatki, wiele osób o tym zapomina.
Żeby skutecznie i bezpiecznie wybrnąć z zadłużenia, musimy przede wszystkim ograniczyć wydatki. Dokonajmy przeglądu rzeczy, których faktycznie nie potrzebujemy, a i tak trwonimy na nie pieniądze.
Trudniejszą opcją wyjścia z długów, jest zwiększenie swojego comiesięcznego przychodu. Oczywiście nic nie jest niewykonalne, możemy podjąć pracę na drugi etat, bądź znaleźć lepiej płatną posadę w branży jaka nam odpowiada.
Wychodzenie z długów nie polega na tym, aby do zera ograniczyć swoje wydatki. Polega ono na mądrym ich kontrolowaniu.
Jeśli mamy jakąś nadwyżkę pieniędzy, warto nadpłacić swoje długi. Dobrą radą jest pierwszorzędne spłacanie długu o najmniejszej ilości rat i najniższej kwocie, wówczas najszybciej zobaczymy efekty swoich działań.