Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Darmowy prąd dzięki fotowoltaice

25 września, 2019

Każdy z nas chciałby płacić dużo mniej za energię elektryczną i żyć bardziej ekologicznie. Z tych właśnie powodów w ostatnim czasie możemy obserwować bardzo duże zainteresowanie fotowoltaiką.

Jak działa fotowoltaika?

Instalacje fotowoltaiczne są nam potrzebne do tego abyśmy mogli czerpać darmowy prąd pochodzący ze słońca. Aby można było zamienić energię promieniowania słonecznego w prąd potrzebne są ogniwa fotowoltaiczne. Warto wiedzieć, że do produkcji ogniw fotowoltaicznych najczęściej wykorzystuje się krzem. Takie ogniwa mają bardzo istotne zalety. Chodzi przede wszystkim o to, że dzięki nim można wywarzać prąd praktycznie bezobsługowo i jednocześnie jest to sposób czysty, w przeciwieństwie do wytwarzania prądu z udziałem węgla kamiennego.

Od czego zależy wydajność instalacji fotowoltaicznej?

Wydajność takiej instalacji będzie zależała przede wszystkim od nasłonecznienia w danym miejscu. W naszych polskich warunkach najwięcej prądu możemy wytworzyć latem, natomiast zimą jego ilość będzie mała. Dużą wagę należy także przywiązywać do miejsca zamontowania paneli. Można to zrobić na dachu budynku o ile powierzchnia jest wystarczającą albo na gruncie. Najbardziej wskazane jest by montować panele od strony południowej, pamiętając o odpowiednim kącie nachylenia dachu.

Czy to się w ogóle opłaca?

Jeśli mówimy o utworzeniu instalacji fotowoltaicznej w domu jednorodzinnym to należy stwierdzić, że z całą pewnością jest to opłacalne. Cały system polega na tym, że po podpisaniu odpowiedniej umowy z urzędem energetycznym właściciel domu może odsyłać prąd do operatora, gdy ma go za dużo i pobierać w tych miesiącach, gdy wytwarza go niewystarczającą ilość. Pobrać można 80% tego, co się odesłało, co jest swego rodzaju zapłatą za magazynowanie energii. Osoby, które już od jakiegoś czasu mają taką instalację w swoim domu deklarują, że rachunki spadły znacząco i obecnie płacą jedynie opłatę stałą w wysokości około 20 z miesięcznie. Podkreślić jednak należy, że inwestycja nie od razu zarabia, bo sama instalacja paneli kosztuje i to nie mało. Na szczęście polskie samorządy coraz chętniej dopłacają do tego typu instalacji. Jeśli chodzi o okres zwrotu z inwestycji to można przyjąć, że jest to średnio 6-8 lat.

Instalacje fotowoltaiczne z każdym rokiem stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Należy spodziewać się, że w kolejnych latach trend ten się utrzyma a ceny instalacji i usług odrobinę spadną. Za ich stosowaniem przemawiać będzie nie tylko rachunek ekonomiczny ale także coraz większa świadomość ekologiczna.

admin

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Sprzedaż rzeczy używanych online
Buy Now Pay Later
Agencja reklamowa Kraków

Jesteś zainteresowany reklamą?