Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Czym się różnią transakcje bezgotówkowe od gotówkowych?

15 października, 2021 transakcje bezgotówkowe

Od wielu lat w Polsce coraz popularniejsze stają się płatności bezgotówkowe. Skąd wzięła się ich popularność? Jakie są główne różnice między transakcjami bezgotówkowymi a gotówkowymi? Warto dowiedzieć się też, czym są nowoczesne formy płatności, takie jak BLIK. Co to jest i jak się z tego korzysta?

Historia płatności bezgotówkowych

Transakcje bezgotówkowe to formy rozliczeń finansowych, w których pieniądze są przekazywane z jednego rachunku bankowego na drugi – bez udziału tradycyjnej gotówki. Przed omówieniem różnic między metodami płatności gotówkowych i bezgotówkowych, warto poznać krótką historię środków pieniężnych.

Ludzkość posługuje się różnymi formami pieniądza od zarania dziejów. Początkowo były to transakcje polegające na wymianie towarów, później zaczęły pojawiać się monety, banknoty czy czeki. Z biegiem stuleci zmieniały się preferowane przez ludzi formy płatności. W końcu pojawiły się też karty płatnicze, które zostały spopularyzowane po II wojnie światowej. Początkowo ich popularność objęła głównie USA. W kolejnych dziesięcioleciach rozwój transakcji z udziałem kart płatniczych nabrał szalonego tempa i rozprzestrzenił się na cały świat.

W Polsce karty płatnicze pojawiły się po transformacji ustrojowej. Pomimo że weszły do użytku dopiero w latach 90., dziś większość Polaków korzysta chętnie z płatności bezgotówkowych. Co więcej, karty płatnicze nie są już najbardziej atrakcyjną formą płatności. Dziś królują płatności telefonem, możliwe dzięki NFC i BLIKOWI. Jeśli zastanawiasz się, jak wykonać pierwsze kroki z BLIKIEM, przejdź do kolejnej sekcji artykułu.

Różnice między płatnościami gotówkowymi i bezgotówkowymi

Główną różnicą między transakcjami gotówkowymi i bezgotówkowymi jest to, że w przypadku tych pierwszych fizyczne pieniądze przepływają między kupującym a sprzedawcą. Natomiast w przypadku płatności bezgotówkowych środki są przekazywane z jednego rachunku bankowego na drugi. Transakcje bezgotówkowe są możliwe dzięki bankowi, który je procesuje. Współczesne oferty bankowe nie uwzględniają już raczej opłat za transakcje po stronie klienta. Podsumowując, do transakcji bezgotówkowych potrzebujemy aktywnego konta w banku, ponieważ to właśnie bank jest operatorem naszej płatności.

Ogromną zaletą transakcji bezgotówkowych jest utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa i możliwość zabezpieczenia się przed kradzieżą. Pieniądze w wersji papierowej łatwiej ukraść. Natomiast po kradzieży lub zgubieniu portfela z kartą albo telefonu, którym płacimy, możemy łatwo zastrzec kartę w banku. To uniemożliwia nieuprawnionym osobom korzystanie z naszych pieniędzy.

Najwygodniejsze płatności bezgotówkowe: BLIK. Co to jest?

Najwygodniejsze transakcje bezgotówkowe umożliwia obecnie BLIK. Co to jest? BLIK to system płatności mobilnych powstały w Polsce, w której doskonale przyjmują się nowe rozwiązania płatnicze. System umożliwia płatności w sklepach internetowych i stacjonarnych, wypłaty oraz wpłaty w bankomatach, jak również szybkie międzybankowe przelewy na telefon.

Działanie BLIKA jest możliwe dzięki aplikacjom bankowym udostępniającym ten system. Polacy pokochali rozwiązania, które oferuje im BLIK. Jednym z nich jest płatność z kodem BLIK, wpisywanym na terminalu, by sfinalizować transakcję. Kolejnym są transakcje zbliżeniowe, które właśnie udostępnił BLIK. Co to jest i dlaczego twórcom systemu zależało, aby użytkownicy mogli płacić zbliżeniowo? Odpowiedź jest bardzo prosta. Ta opcja wymaga od nas jedynie odblokowania telefonu i zbliżenia go do terminala. Dzięki temu transakcje stają się jeszcze szybsze.

admin

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Sprzedaż rzeczy używanych online
Buy Now Pay Later
Agencja reklamowa Kraków

Jesteś zainteresowany reklamą?