Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Jak wygląda praca dla obywateli UE?

4 lipca, 2022 Praca dla obywateli UE


W Unii Europejskiej stale poszukiwani są pracownicy w wielu branżach. Można liczyć na zatrudnienie zarówno przy specjalistycznych pracach, jak i przy prostych obowiązkach fizycznych. W krajach zachodnich, w tym także w Szwajcarii, pracownicy mogą liczyć na bardzo wysokie wynagrodzenie, zwłaszcza w odniesieniu do płac spotykanych w Polsce. Warto dowiedzieć się, jak wygląda praca dla obywateli UE.

Jak wygląda praca dla obywateli UE

Warto zaznaczyć, że Europejska Strategia Zatrudnienia jako jeden z głównych celów przeznaczonych do zmniejszenia bezrobocia stawia krajom Unii Europejskiej niwelowanie różnic regionalnych. Ponadto kładziony jest nacisk na wspieranie możliwości pracy za granicą naszego kraju. Co ciekawe, w innych krajach Unii Europejskiej imigrantom zapewniona jest skuteczna integracja ze środowiskami lokalnymi, co jest bardzo istotne. Od 2013 roku bezrobocie w krajach członkowskich Unii Europejskiej stale spada. Okazuje się, że w 2019 roku stopa bezrobocia na terenie całej wspólnoty była na poziomie 6,4 procent. Stanowi to niesamowity postęp w odniesieniu do wyniku w 2013 roku. W tamtym czasie bezrobocie wynosiło aż 11 procent. Trzeba też wiedzieć, że zapotrzebowanie na pracowników w konkretnych krajach Unii Europejskiej różni się zdecydowanie w zależności od gospodarki danego kraju. Należy wiedzieć, że najbardziej poszukiwani są programiści oraz pracownicy IT. Ponadto właściciele firm szukają inżynierów, kierowców, techników, elektroników. Szukani są też pracownicy fizyczni oraz budowlani, lekarze czy pielęgniarze.

Oferty pracy w Unii Europejskiej

Trzeba wiedzieć o tym, że oferty pracy za granicą zawierają przeważnie wymagania w postaci znajomości miejscowego języka. Jeśli mowa natomiast o pracownikach fizycznych mogą nierzadko znać tylko język angielski. Ponadto wymagane są często właściwe kwalifikacje zawodowe, co jest bardzo istotne. Właściciele firm nierzadko oczekują też wykształcenia wyższego od pracownika. Warto powiedzieć trochę o najnowszym raporcie Eurostatu. Okazuje się, że Polska jest jednym z państw, który ma najniższy współczynnik ludzi pozostających bez zatrudnienia. Mowa tutaj o całej Europie. Wciąż jednak bardzo dużo rodaków stawia na emigrację zarobkową. Ciekawe są też dane GUS Polonica. Wynika z nich, iż za granicami Polski mieszka obecnie 2,5 miliona rodaków. Podstawową motywacją do wyjazdu do pracy za granicami naszego kraju są przede wszystkim dużo wyższe zarobki, niż te, które oferowane są w Polsce. Trzeba też wspomnieć o tym, że zgodnie z zasadą swobodnego przepływu pracowników na terenie Unii Europejskiej, nasi rodacy mają prawo do wykonywania swojego zawodu na terenie każdego innego kraju we wspólnocie europejskiej. Dlatego nasi rodacy mają takie same prawa, jak każdy inny obywatel zatrudniony w Unii Europejskiej, co jest bardzo istotne.

W przypadku, kiedy dany zawód nie został uregulowany w innym państwie, pracownicy nie muszą w tym celu zdobywać jakichkolwiek dodatkowych uprawnień zawodowych. Do tego celu trzeba tylko zyskać uznanie kwalifikacji. Obywatele Polski podlegają w takim przypadku tym samym warunkom pracy, płacy, a także urlopów. Jednolite są też zasady BHP. Należy wiedzieć, że zatrudnienie cudzoziemców związane jest z wymogiem objęcia ich takim samym ubezpieczeniem społecznym, a ponadto zdrowotnym, co pracowników miejscowych. Jest to bardzo istotne w kwestii podjęcia pracy w innym kraju członkowskim wspólnoty europejskiej. Dlatego każdy obywatel nabywa takie samo prawo do świadczeń chorobowych, renty, a ponadto emerytury. Praca dla obywateli UE jest powszechna. Można liczyć na zatrudnienie w wielu branżach. Polacy upodobali sobie wyjazdy zarobkowe do Szwajcarii, Anglii, Szwecji, Holandii, Niemiec czy Norwegii. To w tych krajach można liczyć na najwyższe wynagrodzenie, co jest niesamowicie istotne. Oprócz tego często wybierana jest też Dania, Finlandia, Włochy, a także Austria. Są to kraje, w których można zarobić najwięcej pieniędzy, co jest bardzo ważne dla naszych rodaków. Dowiedz się więcej na https://gdynia.praca.gov.pl/dla-bezrobotnych-i-poszukujacych-pracy/dla-cudzoziemcow/podejmowanie-pracy-w-polsce-przez-obywateli-ue-eog-i-szwajcarii

admin

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Sprzedaż rzeczy używanych online
Buy Now Pay Later
Agencja reklamowa Kraków

Jesteś zainteresowany reklamą?