Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na wykorzystanie rozwiązań cloud. Co stoi za tym trendem, co to jest chmura internetowa i jakie daje korzyści?
Co to jest chmura internetowa?
Pojęcie „chmury” w odniesieniu do infrastruktury komputerowej może brzmieć nieco abstrakcyjnie. Jest to jednak koncepcja, która przy bliższym spojrzeniu staje się dość klarowna: to po prostu przetwarzanie danych z wykorzystaniem zasobów innego podmiotu. Tego typu usługi są oferowane przez wiele firm – zarówno największych, globalnych graczy (m.in. Google, Amazon czy Microsoft), jak i przedsiębiorstwa skupione na wsparciu rynku lokalnego. Na terenie Polski można skorzystać między innymi ze wsparcia dostawcy Internetu INEA, który dysponuje własnym rozbudowanym centrum przetwarzania danych w okolicach Poznania.
Chmura dla firm jest między innymi sposobem na zmniejszenie wydatków na utrzymanie własnej infrastruktury. Ponadto takie rozwiązania zapewniają szereg innych korzyści – można wśród nich wymienić skalowalność, wysoki poziom bezpieczeństwa oraz możliwość automatyzacji wielu kluczowych procesów biznesowych.
Co można zyskać, decydując się na usługi cloud?
Nie bez powodu coraz więcej przedsiębiorstw wykorzystuje rozwiązania w chmurze w ramach swojej działalności. Oto najważniejsze korzyści, które płyną z takiego wyboru.
- Redukcja kosztów – chmura dla firm jest w większości przypadków tańsza w obsłudze niż własna serwerownia. Przy takich usługach nie ma potrzeby zakupu specjalistycznych urządzeń czy inwestowania w kadrę zarządzającą infrastrukturą. Usługi cloud są hostowane w specjalnych centrach przetwarzania danych – duża skala takich działań sprawia, że końcowi klienci mogą liczyć na obniżone koszty.
- Możliwość dostosowania się do zmiennych potrzeb klientów – usługi w chmurze mogą być w praktycznie każdym momencie dopasowane do aktualnej sytuacji. Zazwyczaj płatność odbywa się jedynie za faktycznie wykorzystane elementy, przez co takie rozwiązanie jest opłacalne bez względu na rozmiar i skalę biznesu.
- Automatyzacja – chmura dla firm pozwala ustawić między innymi automatyczne aktualizacje kluczowych komponentów oprogramowania. Dzięki temu możliwe jest stałe zachowanie dostępu do najnowszych funkcji i utrzymanie pełnej sprawności.
- Bezpieczeństwo – firmy prowadzące własne Data Center w dużym stopniu skupiają się na zabezpieczeniu łącz, zasobów sprzętowych oraz fizycznego dostępu do placówek. W wielu przypadkach takie rozwiązanie zapewni skuteczniejszą ochronę danych niż kontrolowanie własnej serwerowni. Część przedsiębiorców może obawiać się pewnej utraty kontroli nad danymi, jednak odpowiedni partnerzy potrafią zapewnić odseparowane środowiska, które będą dostępne tylko dla danego klienta.
Backup w chmurze
Jedną z najważniejszych usług wchodzących w zakres rozwiązań cloud jest możliwość wykonania kopii zapasowych przechowywanych w zdalnej lokalizacji. Dzięki temu można spełnić założenia zasady „3–2–1”, której najważniejszy punkt obejmuje właśnie zapis jednej z kopii w innym miejscu niż siedziba firmy. W efekcie nawet najbardziej krytyczne awarie i ataki nie wywołają przerwy w prowadzeniu działalności.
Materiał zewnętrzny